2011. február 15., kedd

O.N.E. - Fészektojás Hadművelet

...Az emberek GPS-szel bemérik a kiwifát, jó messziről csöndben figyelnek, majd amikor a madár éjszaka elhagyja fészkét, lecsapnak. A tojásra! Ha ép és meleg hűtőládába teszik és sürgősen elhagyják a helyszínt...

Tojáslopás?

Nem, nem, ez nem egy szószerinti rablás története. Inkább amolyan kölcsönzésről van szó.
Új-Zélandon a kiwi-populáció számának növelésére létrehozott projekt tagjai így szerzik meg a tojásokat, hogy azokat védett körülmények között kikeltsék és a fiókákat felneveljék. Ezáltal a fiókák 5%-os túlélési esélyei 65%-ra nőnek, azaz 20 egyedből nem egy, hanem 13 éli túl az első évet.

A kiwi éjszakai állat, kukacokkal, rovarokkal, magvakkal és gyümölcsökkel táplálkozik.
300 évvel ezelőttig, a polinézek beáramlásáig a repülni nem tudó állatnak nem volt ellensége. Emiatt az állat az álcázason túl nem is fejleszetett ki védekezőmechanizmust. Az európaiak megjelenésével a kutya, patkány, macska, egér, malac, hermelin is elterjedt a szigeten. 100 éve kb. 11 millió, majd többek között a vadászatnak köszönhetően, a 90-es évek elején már csak 70.000 példány élt a szigeten.

A rémisztő adat közzététele szinte pánikhangulatba kergette az országot, amelynek kiwi egyben címerállata, fizetési eszközének neve, illetve az új-zélandiak külföldi megnevezése is.



Így 1994-ben létrehozták a csak Új-Zélandon honos madár kipusztulásának elkerülésére a O.N.E. - Operation Nest Egg - projektet a Forest and Bird Protection Society és a Bank of New Zealand segítségével.

A kiwi madár biológiailag is egyedülálló. A strucchoz és emuhoz hasonló földön élő, szárnynélküli állat viszonylag rossz látását hallószerve és hosszú csőre alatt található kiváló szaglószerve ellensúlyozza. Bőrét toll mellett nagyobb részben szőr borítja, s testhőmérséklete a madarak 42 celsiusfokával szemben az emlősőkhöz közelebb álló 38 fokos.
Zsákmányszerzését éjszaka végzi, emiatt teljesen kiszolgáltatott legnagyobb ellenségének, a szintén éjszaka aktív hermelinnek.
A 4-6 kg súlyú madarak 20-40 cm hosszúak és kb 40-60 évig élnek.
A tojás mérete a tojó súlyának 25-30%-a - arányait tekintve a legnagyobb az élővilágban! - , tojásrakási időszak kb. 1 hónap, de az azt követő regenáródásba a hím is besegít, és a 3 hónapos kotlási időszakot nagyrészben ő "vezeti le".
A kikelő fiókak ellenségei nemcsak az erdei állatok, hanem a három hónapos időszak alatt a tojáson kialakuló fertőzések is.

A projekt jó úton halad, köszönhetően a remek időzítésnek. A kezdeti 1-2 tojás megmentése mellett ma már évente 250-300 tojás kerül óvó kezek közé.
Az új-zélandiaknak, akik közül kevesen hallják és látják az egyre ritkább állatot így külön örömünnep, amikor az egyéves fiókák ismét visszakerülnek természetes környezetükbe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése